Komunikat Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego do odczytania w ramach ogłoszeń parafialnych w niedzielę 27 kwietnia 2014 roku z racji Jubileuszu 350-lecia objawień św. Antoniego Padewskiego w Radecznicy

Serdecznie zapraszam Was wszystkich na dzień 8 maja br. do Radecznicy na wspólne dziękczynienie wraz z Nuncjuszem Apostolskim Ks. Abp. Celestino Migliore podczas uroczystej Mszy św. o godz. 12.00. Wszystkich kapłanów zapraszam do wspólnej celebry (proszę o zabranie własnej alby i białej stuły), proszę też o zachęcenie parafian do podjęcia trudu pielgrzymowania do tego szczególnego miejsca.
Zamość, 23 kwietnia 2014 r.
L.dz. 104/Gł/14

Komunikat Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego na niedzielę 27 kwietnia 2014 roku
z racji Jubileuszu 350-lecia objawień św. Antoniego Padewskiego w Radecznicy

Czcigodni Kapłani i Osoby Życia Konsekrowanego,
Drodzy Diecezjanie,
We czwartek, 8 maja br. nasza Diecezja wraz z OO. Bernardynami w Radecznicy będzie świętować Jubileusz 350-lecia objawień św. Antoniego.
Radecznica to szczególne sanktuarium naszej Diecezji. Jest jedynym miejscem na świecie, gdzie dokonały się udokumentowane i uznane przez Kościół katolicki za autentyczne, objawienia św. Antoniego z Padwy. Św. Antoni obrał sobie to miejsce, w którym wysłuchiwane są prośby i błagania, zanoszone do Boga przez Jego wstawiennictwo.
Sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy jest znaczącym ośrodkiem religijnym i pielgrzymkowym dla wiernych Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej oraz diecezji sąsiadujących. Już od XVII w. przybywały tu rzesze pielgrzymów z tak odległych miejscowości jak Warszawa, Częstochowa czy Lwów, a sama Radecznica zyskała sobie miano „Lubelskiej Częstochowy”. Dziennikarz Tygodnika Ilustrowanego w 1861 r. zanotował: „Czem Częstochowa dla całej Polski, tem Radecznica jest dla Lubelskiego”. W 1950 r. Sanktuarium doświadczyło strasznego dramatu kasacji przez władze komunistyczne. Wówczas kompleks klasztorny oraz szkolny został zamieniony na szpital psychiatryczny, a sanktuarium zamknięte i opieczętowane. Ówczesne władze przez dziesiątki lat podejmowały wszelkie starania, aby to miejsce szczególnego kultu św. Antoniego zniknęło z mapy religijności naszej Ojczyzny.
Ojcowie Bernardyni po odzyskaniu klasztoru podjęli starania o przywrócenie należnego statusu sanktuarium. Szczególną okazją ku temu była Wielka Nowenna przed Jubileuszem 350-lecia objawień św. Antoniego, rozpoczęta 4 maja ubiegłego roku pielgrzymką kapłanów naszej Diecezji. Jeżeli Bóg pozwoli ukoronowaniem tych starań będzie przyznanie Sanktuarium przez Stolicę Apostolską tytułu Bazyliki Mniejszej.
Dzięki orędownictwu św. Antoniego wierni doświadczają wielu łask, czego dowodem są setki próśb, a szczególnie podziękowań, składanych i odczytywanych podczas nabożeństw przed słynącym łaskami obrazem Świętego Patrona.

Umiłowani Bracia i Siostry,
Na czas przygotowań, pielgrzymowania i wspólnego przeżywania uroczystości ku czci św. Antoniego z serca Wam błogosławię.

† Marian Rojek
Biskup