Katolickie Radio Zamość świętuje dziś 20-lecie istnienia

​W Zamościu zakończyły się uroczystości związane z jubileuszem 20-lecia Katolickiego Radia Zamość. Obecni byli na nich biskupi, przedstawiciele władz, lokalne media, sponsorzy, obecni i byli pracownicy oraz słuchacze radia. Najbardziej zasłużonym dla rozwoju rozgłośni biskup diecezjalny Marian Rojek wręczył pamiątkowe dyplomy.

Świętowanie rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Mariana Rojka w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu. Już na wstępie pasterz diecezji zwrócił uwagę na teksty liturgiczne, w których podwójne przeczenie „nie możemy nie głosić Ewangelii” pokazuje doniosłość misji ewangelizacyjnej Kościoła poprzez media. W homilii mówił o zjawisku słuchania: „Już odkąd Adam w raju usłyszał przechadzającego się Boga, słuchanie stało się uprzywilejowanym środkiem komunikacji między Bogiem a człowiekiem”. Radio, a szczególnie radio katolickie ma za kształtować tę zdolność słuchania Boga i drugiego człowieka. Jest to wielka odpowiedzialność, ponieważ wiara rodzi się ze słuchania, ale Katolickie Radio Zamość przez 20 lat swojego istnienia pięknie wypełniło i wypełnia tę funkcję. Biskup dziękował również biskupowi Janowi Śrutwie – pierwszemu pasterzowi diecezji za „błogosławioną i odważną decyzję założenia radia”.

Uroczystości przeniosły się później do Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”. Tam Łukasz Kot opowiedział o historii radia. W swoim referacie zauważył, że rozgłośnia prowadzi ewangelizację nie tylko na falach radiowych, lecz również poprzez organizację takich wydarzeń, jak Dzień Papieski w Zamościu czy wydawnictwa: miesięcznik „Roztoczański Głos”, kalendarze ścienne i płyty.

Uczestnicy uroczystości mogli również posłuchać najśmieszniejszych wpadek redaktorów z audycji na żywo. Wręczono również pamiątkowe dyplomy osobom, które najbardziej zasłużyły się w tworzeniu lokalnej rozgłośni. Na zakończenie uroczystości goście złożyli Radiu życzenia i zwiedzali odnowione studio KRZ.

Katolickie Radio Zamość zostało utworzone dekretem biskupa Jana Śrutwy i po raz pierwszy nadało swoją audycję 25 marca 1998 roku. Na początku nadawało codziennie przez 1.5 h, z czasem rozwinęło swoją ramówkę do 14 godzin dziennie. Od 2013 r. należy do Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich. Zasadniczym celem radia jest ewangelizacja przy pomocy środków społecznej komunikacji zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego.