„TRZEBA, ABY CHRYSTUS KRÓLOWAŁ”

Ogólnopolskie obchody rocznicy proklamacji Jubileuszowego Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana - Kraków-Łagiewniki, 17-19 XI 2017 r.
Komunikat dotyczący obchodów rocznicy proklamacji

Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

W ubiegłym roku, w przededniu uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, Pasterze Kościoła w Polsce wraz ze zgromadzonym ludem Bożym dokonali w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Celem proklamacji aktu było świadome potwierdzenie wyboru Jezusa za Króla i Pana, poddanie się Jego Prawu, woli i władzy oraz wywyższenie Go we wszelkich wymiarach życia: osobistego, rodzinnego, zawodowego i społecznego. Chodzi o podjęcie dzieła intronizacji Jezusa, którego realizacja domaga się solidnej pracy nad sobą i pracy apostolskiej, aby królestwo Chrystusa urzeczywistniało się w nas i pośród nas.

Dlatego w rocznicę proklamacji Aktu dobrze będzie uświadomić sobie na nowo powagę i wielkość, a także treść złożonego wówczas ślubowania i wynikających zeń zobowiązań. Budząc w sobie wolę ich podjęcia w życiu, trzeba też prosić Pana Boga o wsparcie. Konkretnym tego wyrazem niech będzie odmawianie w naszych domach i parafiach, przez kolejne dziewięć dni, począwszy od piątku 17 listopada, nowenny, która przed rokiem poprzedziła proklamację Aktu.

Najważniejszym wydarzeniem obchodów rocznicy proklamacji Jubileuszowego Aktu będzie odnowienie go w naszych świątyniach i kaplicach w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, 26 listopada br. Niech będzie to dla nas dzień ponownego wywyższenia Jezusa w naszych sercach i rodzinach.

Wcześniej zapraszamy wszystkich na ogólnopolskie obchody rocznicowe. Odbędą się one w dniach 17-19 listopada, w Krakowie-Łagiewnikach. Program obchodów, załączony do niniejszego komunikatu, przewiduje: codzienną Eucharystię, czuwania modlitewne, spotkanie formacyjne i dyskusję panelową. Odnowienie Aktu zostanie dokonane w niedzielę 19 listopada w Bazylice Miłosierdzia Bożego. Poprzedzi je nabożeństwo do Ducha Świętego w Sanktuarium Św. Jana Pawła II i Droga Krzyżowa podczas przejścia do Bazyliki. Wszystko zwieńczy uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Bądźmy razem w tych ważnych chwilach, zjednoczeni na modlitwie.
Duszpasterzy proszę o przewodzenie wszystkiemu.
Bp Stanisław Jamrozek,
Delegat KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych

„TRZEBA, ABY CHRYSTUS KRÓLOWAŁ”

Ogólnopolskie obchody rocznicy proklamacji
Jubileuszowego Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana
Kraków-Łagiewniki, 17-19 XI 2017

Piątek, 17 XI 2017

19.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu (kościół klasztorny Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia) prowadzą Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa
23.00 – EUCHARYSTIA - przew. bp Damian Muskus, delegat KEP ds. Wspólnot dla Intronizacji NSPJ

Sobota, 18 XI 2017

„Dziś i jutro dzieła intronizacji”: Ogólnopolskie spotkanie czcicieli Chrystusa Króla

(Aula Jana Pawła II przy Bazylice Bożego Miłosierdzia)

9.00 – Otwarcie – prof. dr hab. inż. Andrzej FLAGA, bp dr hab. Andrzej CZAJA, prof. UO
  9.15 – Ogłoszenie wyników konkursu: „Jezus Chrystus – naszym Królem”

Sesja formacyjna
  9.30 – Chrystoformizacja u podstaw życia duchowego – ks. prof. dr hab. Marek CHMIELEWSKI (KUL)
10.00 – Afirmacja Chrystusa Króla w Eucharystii i Kościele – bp prof. dr hab. Andrzej SIEMIENIEWSKI (PWT Wrocław)
10.30 – Przerwa

Sesja programowa
11.00 – Społeczne aspekty królowania Chrystusa – ks. prof. dr hab. Janusz KRÓLIKOWSKI (UPJPII, Sekcja w Tarnowie)
11.45 – Formacja czcicieli Chrystusa Króla — bp dr Stanisław JAMROZEK (Przemyśl), delegat KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych
12.30 – Dyskusja
13.00 – Przerwa na obiad.
15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia.
15.20 – EUCHARYSTIA (Bazylika Miłosierdzia Bożego) – przew. bp Stanisław JAMROZEK
16.30 – Dyskusja panelowa – Obrona prawa Bożego a Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej
Moderator debaty: abp. prof. dr hab. Andrzej DZIĘGA
Uczestnicy debaty: dr hab. Marek DOBROWOLSKI (KUL), dr hab. Krzysztof WROCZYŃSKI (KUL),