Zaproszenie na Diecezjalne Dożynki do Krasnobrodu

Zamość 13 sierpnia 2016 r.

Umiłowani Diecezjanie i Drodzy Rolnicy
Dożynki to wydarzenie, które zachęca wszystkich, zarówno ludzi bezpośrednio związanych z rolniczym trudem, jak też i osoby o całkiem odmiennych zawodowych profesjach, dalekich od uprawy roli czy pracy w sadzie, do docenienia zawsze trudnej ale i odpowiedzialnej pracy rolnika, do okazania wdzięczności tym mieszkańcom wiosek, których wysiłek daje nam codzienny pokarm. Bardzo namacalnie i bezpośrednio, każdy rolnik, wychodząc z domu do pracy na polu, w swym gospodarstwie, w ogrodzie czy sadzie, staje się współpracownikiem samego Boga w zakresie tego, co Stwórca powierzył umiejętnościom i odpowiedzialności istot rozumnych i wolnych, powołanych do istnienia na obraz samego Boga. Ów zaszczyt staje się także zadaniem do wypełnienia w życiu i pracy każdego rolnika.
A kiedy dzisiaj patrzymy na owoce pracy ludzkich rąk – rąk rolników, ogrodnikowi i sadowników, owoce, jakie w dożynkowym pochodzie wdzięczności i radości przynosicie do ołtarza Bożego, to wzrok nasz i myśli oraz pragnienia serc biegną ku Bogu, który dał wzrost temu, co trzymamy w dłoniach i co urosło, zaowocowało na naszych polach, w sadach i ogrodach. Przecież to jest dar Bożego miłosierdzia dla człowieka: głodnego, spracowanego i pragnącego miłości oraz szczęścia.
Pieśń „Rota” swym gromkim echem rozlegająca się po zamojsko-lubaczowskiej ziemi, po jej ogrodach, sadach i polach, często śpiewana na okoliczność dożynkową, uświadamia nam wszystkim także prawdę o tym, że rolnik to nie tylko ten, co pracuje i daje głodnym chleb, ale to także patriota, człowiek związany z ojczystą ziemią i kochający rodzinny dom, gotowy również do daru swego wysiłku, walki i zmagania, a jak mówi nam historia, jakże często życia, po to, aby ojcowizna, rodzinny zagon był nasz, polski i zawsze związany z mocą, jaką ludziom na tej ziemi już od 1050-ciu lat daje łaska chrztu św. i życia w Chrystusowym Kościele.
Zapraszam wszystkich wiernych naszej diecezji, a szczególnie rolników, ogrodników, sadowników, osoby zbierające zioła, leśne owoce, wraz z waszymi duszpasterzami, na czele z duszpasterzem rolników naszej diecezji, do Matki Bożej Krasnobrodzkiej na Mszę Świętą dożynkową w dniu 11 września 2016 r. To jest szczególne wydarzenie dla rolników w ciągu całego roku, gdyż dożynki są ukoronowaniem waszego dotychczasowego trudu. Po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż, przychodzicie, jako ludzie wiary, z dziękczynieniem do Boga i tutaj do Bożej Matki w Krasnobrodzie, by wypowiedzieć swoją wdzięczność za zebrane plony. Przekazujecie chleb i prezentujecie wspaniałe wieńce, kosze owoców oraz jarzyn Największemu i Pierwszemu Gospodarzowi tych dożynek, samemu Trójjedynemu Bogu. Śpiewacie także rolniczą pieśń: „Plon, niesiemy plon”, dzielicie się chlebem i częstujecie nim tych, którzy z wami uczestniczą w tej uroczystości.
Przy okazji dożynek zabrzmią z pewnością liczne słowa różnych osób związanych z polską wsią i słowa was samych, rolników. Niech w nich będzie zawsze widoczna wdzięczność, uznanie, szacunek i okazywanie godności każdemu rolnikowi, za waszą rolniczą pracę, za wszelki wysiłek, za trud na roli, ale także za waszą wiarę, za zawsze mocny i żywy związek Polskiego Rolnika i Gospodarza z Kościołem i religijnymi tradycjami, za waszą modlitwę. Bo wy najlepiej wiecie, iż „bez Boga ani do proga”.
Z serca błogosławię wszystkim Rolnikom, Kapłanom i Duszpasterzom Rolników, a także każdemu wiernemu naszej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
Z darem modlitwy
 † Marian RojekBiskup Zamojsko-Lubaczowski