XV Piesza Pielgrzymka z Dynisk do Uhnowa na Ukrainie

autor:

Po raz XV proboszcz parafii pw. św. Antoniego w Dyniskach Starych, ks. Wiesław Mokrzycki oraz Władze Gminy Ulhówek zorganizowały pielgrzymkę do Uhnowa na Ukrainie na odpust ku czci św. Antoniego.

W sobotę, 9 czerwca br., po modlitwie w świątyni parafialnej w Dyniskach wyruszyła piesza pielgrzymka w kierunku czasowego przejścia granicznego na Ulikowie.

Mszę świętą w zrujnowanym kościele celebrował oraz kazanie wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. W Eucharystii uczestniczyli kapłani z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ojcowie bernardyni z Rawy Ruskiej i ks. greckokatolicki.

Jak zaznaczył ks. Wiesław Mokrzycki : „Pielgrzymka z Dynisk na Ukrainę ma charakter ekumeniczny, gdyż łączy ze sobą Polskę i Ukrainę. Dyniska parafia należała bowiem kiedyś do parafii w Uhnowie. Stąd też w przeddzień odpustu wierni udają się za wschodnią granicę by wraz z mieszkańcami Uhnowa rozpocząć świętowanie. Uroczystość na Ukrainie była wzruszająca i podniosła”.

Ostatnim akcentem  było ekumeniczne nabożeństwo za zmarłych różnych wyznań spoczywających na cmentarzu grzebalnym w Uhnowie, po którym ksiądz biskup Edward Kawa udzielił wszystkim obecnym pasterskiego błogosławieństwa.

W pielgrzymce brało udział ok. 300 osób.

Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości Pana Zbigniewa Dziurkowskiego oraz Justina Navina z USA, za które składamy serdeczne podziękowanie.