Dzień Papieski - 12.06.2022

autor:

12 czerwca 2022 r. w 23. rocznicę wizyty Świętego Jana Pawła II w Zamościu w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu zorganizowano, tradycyjnie już „Dzień Papieski”.

Organizatorami tego wydarzenia było Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu i Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Wydarzenie zorganizowano w ramach programu „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego, a głównym celem jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, którego podczas reprezentował Mariusz Tłuczek Kierownik Filii Urzędu  w Zamościu, Prezydent Miasta Zamościa Andrzej Wnuk, Starosta Zamojski Stanisław Grześko, którego reprezentowała Ewa Balicka Zastępca Dyrektora Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Powiatu.

Podczas wszystkich mszy tego dnia Tego dnia konferencje głosił ks. prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu dr hab. Andrzej Pryba MSF.

Podczas jednego z kazań Ksiądz powiedział m.in.: „…Chcemy powracać do tej kolejnej rocznicy Jego pobytu. Chcemy rozważać te słowa i inne, które wypowiadał. Ile gotowych i mądrych rzeczy nam powiedział. To był prorok na tamte czasy, który mówił w sposób jasny i klarowny i próbował nam mówić jasno i konkretnie, by słuchaczy poruszyć tym słowem, by doprowadzić nas do osobistego spotkania z Panem Bogiem. Wołał do Ducha św.,, Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, Tej ziemi. (…) Z jednej strony zobaczcie, entuzjastycznie reagujemy czy reagowaliśmy, a czy braliśmy sobie te słowa do serca?”

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Zamościu przygotowali spektakl ,,Blask świętości”, traktujący o Janie Pawle II.

Główne uroczystości odbyły się po mszy wieczornej, która odprawiona została za dar pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Zamościa. Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił biskup diecezjalny Marian Rojek. Podczas Mszy św., tak jak przed 23 laty, czytanie przeczytała Alicja Saturska – parafianka parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, zaś psalm zaśpiewał Dariusz Sobczak – solista Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego.

Wspominano również rocznicę święceń kapłańskich Ks. Prałata Janusza Romańczuka, ówczesnego proboszcza i współorganizatora historycznej wizyty Papieża Jana Pawła II do Zamościa 12.06.1999 r.

Po nabożeństwie odbył się wyjątkowy program słowno-muzyczny pn. „Ty prowadzisz nas”. Oprawę muzyczną przygotowała Szkoła Muzyczna Yamaha Zamość, a słowo lektorskie Małgorzata Farion.

W repertuarze muzycznym znalazły się m.in. najukochańsze utwory Jana Pawła II, hymny światowych dni młodzieży, które odbywały się w Polsce. Wystąpili:

Dariusz Sobczak – solista Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu i uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha w Zamościu. Wokalistki:

Lena Turczyn, Natasza Soboń, Daria Cisło Zuzanna Wyszyńska, zespół instrumentalny – Szymon Zych, Wojciech Nowosad, Krystian Dyjak, Karol Pieczykolan. Nad przygotowaniem wokalnym i instrumentalnym czuwali Marta i Piotr Wyszyńscy ze Szkoły „Yamaha”.

W symbolicznym geście, najmłodsza wokalistka Lenka Turczyn ofiarowała Św. Janowi Pawłowi II serce.

Małgorzata Farion prowadząca program, przypomniała nauczanie Papieża Jana Pawła II, fragmenty wystąpień, słowa skierowane do młodzieży i Polaków, do pielgrzymów w Zamościu 12 czerwca 1999r., zachęcając słuchaczy do refleksji –„ile z tego nauczania zostało w nas dzisiaj”. Spotkanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim poprowadzonym przez pasterza diecezji biskupa Mariana Rojka.

Specjalne podziękowania Małgorzata Farion przekazała na ręce młodych wykonawców, proboszcza Miłosława Żura dziękując za owocną współpracę z parafią, oraz partnerów i osób zaangażowanych w realizację ważnego dla społeczności parafialnej wydarzenia. Prezes Stowarzyszenia podziękowała także słuchaczom za przybycie i za wspólne spotkanie modlitewno-muzyczne.

Należy przytoczyć jeszcze kolejne przesłanie wydarzenia realizowanego w ramach programu „Warto być Polakiem” wypowiedziane przez ks. prof. Pawła Bortkiewicza, który 2 lata temu wziął udział w dniach upamiętniających pobyt Papieża Jana Pawła II w Zamościu: „Przypominanie postaci Karola Wojtyły, jego życia, to powrót do tego, co w nas najlepsze, to powrót do ojczyzny solidarnego narodu, to powrót do poczucia dumy, że jesteśmy Polakami, że naszą tożsamością jest tożsamość katolicka, że stąd płynie nasza siła, nasza przyszłość.”

„Dzień Papieski” pozwolił upamiętnić wizytę religijno-państwową Papieża Jana Pawła II w Zamościu, a słowa wdzięczności i radości z przedstawionego programu wyrażane przez słuchaczy najlepiej oddają atmosferę tego wydarzenia i rokują na przyszłość.