​ Kolejne próby telefonicznych oszustw „na policjanta” wśród księży

| autor:

fot. pixabay.pl
Po raz kolejny dochodzi do wzmożonych prób oszustw metodą na tzw. "policjanta”, których celem są parafialne pieniądze.

W ostatnim czasie telefony od osób podających się za policjantów, którzy rzekomo „tropią” przestępców lub „ostrzegają” przed utratą pieniędzy z kont bankowych coraz częściej odbierają księża proboszczowie. Do tego typu próby wyłudzeń doszło w kilku ostatnich dniach na terenie archidiecezji lubelskiej. Oszuści dzwonili także do księży z naszej diecezji.

Policja apeluje o czujność i rozwagę w kontaktach telefonicznych z nieznajomymi. Gdy nie jesteśmy przekonani czy rozmawiamy z policjantem, czy przedstawicielem innej instytucji, powinniśmy się rozłączyć, a następnie (najlepiej z telefonu komórkowego) zadzwonić na numer alarmowy 112. Warto także zadzwonić na infolinię banku i potwierdzić, czy kontakt który miał miejsce, nie był próbą wyłudzenia.

Pamiętajmy także, że policjant nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy. Apelujemy o rozwagę.

Ks. Sylwester Zwolak
kapelan Policji