Niedziela Miłosierdzia Bożego 2020

• Rozpoczęcie: 19 kwietnia 2020

Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne Caritas.

W 1. niedzielę po Wielkanocy obchodzone jest w Kościele Katolickim Święto ku czci Bożego Miłosierdzia ustanowione w 2000 r. przez papieża Jana Pawła II podczas kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej.

Święto to zostało ustanowione w wyniku objawień mistycznych św. siostry Faustyny Kowalskiej (zm. 1938). Według nich sam Jezus Chrystus żądał ustanowienia tego święta i dał obietnice związane z nim. Poprzedza je nowenna do Miłosierdzia, począwszy od Wielkiego Piątku. Zabiegi o ustanowienie tego święta sięgają roku 1938 r., które po śmierci św. Faustyny podjął jej spowiednik ks. Michał Sopoćko. Przez wiele lat Kościół niechętnie odnosił się do tej inicjatywy, a nawet przez pewien czas zakazał propagowania kultu Bożego Miłosierdzia. Sytuacja zmieniła się dopiero za czasów pontyfikatu Jana Pawła II.