Diecezja

Prymas w Zamościu

Zglos_swoje_rekolekcje

Media Katolickie

» Niedziela Nr27 (05.07.2015)

Ostatnia aktualizacja strony:
19.06.2015 08:34

Sitaniec
parafia pw.
 Świętego Bartłomieja Apostoła

Sitaniec 169, 22-400 Zamość
   Tel.  84 616 65 63

Odpust: 24 sierpnia
Liczba mieszkańców: 4750

Proboszcz: Ks. Bolesław Zwolan

Wikariusze:
  • Ks. Mateusz Furmaniak
  • Ks. Marek Saj
  •
    Do parafi należą miejscowosci: Białobrzegi, Bortatycze Kol., Bortatycze, Hyża Kol., Hyża, Łapiguz, Sitaniec Błonie, Sitaniec Kol., Sitaniec Osiedle, Sitaniec, Stare Wysokie, Wolica, Wysokie

Kościoły filialne: Bortatycze, Wysokie

Kaplice: klasztor SS. Klarysek

Historia Parafii:

Parafia ta zalicza się do starszych na terenie dawnej diecezji chełmskiej. Powstała w II połowie w. XV. Terytorium jej było bardzo rozległe, ale z biegiem lat uległo znacznemu uszczupleniu. Należy pamiętać, że parafia w sąsiednim Zamościu powstała dopiero w 150 lat później. Również w obecnym stuleciu z parafii Sitaniec odłączono szereg miejscowości i przyłączono do nowych parafii w Udryczach i w Czołkach. Na początku w. XVIII parafia weszła w skład dekanatu zamojskiego (obecnie siedziba dekanatu Sitaniec). W latach siedemdziesiątych obecnego stulecia wybudowano nową, obszerną plebanię.

Pierwszy kościół parafialny w Sitańcu został wybudowany z drzewa przed r. 1485, fundatorem był Jan Sitanka (Staniak, Stański), przez pewien czas w posiadaniu protestantów, następnie odrestaurowany przez Jana Zamoyskiego, udostępniony katolikom, ok. r. 1640 ponownie w posiadaniu luteran, spalony w r. 1648 w czasie wojen kozackich. Kolejny, również drewniany, spalony w r. 1655. w czasie przygotowywania twierdzy zamojskiej do obrony przed wojskami szwedzkimi. Następny z lat: 1694 - 95, z fundacji Zamoyskich, modrzewiowy, trójdzielny, ściany pokryte malowidłami, posiadał dwa chóry, sklepienia z lunetami, w okresie późniejszym dobudowano dzwonnicę. Wyposażanie wnętrza oraz malowanie ukończono w r. 1736. Konsekrowany w czerwcu 1749 r. przez bpa lwowskiego, obrządku ormiańskiego, Deodota Nersesawicza, spalony na początku I wojny światowej. Obecnie istniejący, pw. św. Bartłomieja Ap. (poprzednie pod tym samym wezwaniem), z lat: 1907-13 fund. przez Maurycego Zamoyskiego. Poświęcony, w r. 1913, przez ks. prał. Władysława Szymońskiego. W r. 1915, w czasie działań wojennych, zniszczeniu uległ dach i sklepienie. Kościół był remontowany w latach 1916-1918 oraz po II wojnie światowej (w tym czasie również malowany). Po r 1977 przeprowadzono remont wieży i kościoła z zewnątrz. Kolejne remonty w latach dziewięćdziesiątych XX w.

Kościół murowany, z wieżą na frontonie (w stylu zbliżonym do neogotyku, ale ma również cechy neorenesansowe), założony na planie krzyża łacińskiego, trójnawowy z transeptem i zamkniętym półkoliście prezbiterium. Do ramion transeptu przylegają zakrystie i kruchta z bocznym wejściem. Nawa główna oddzielona od bocznych arkadami wspartymi na filarach. Ściany ozdobione freskami, posadzka kamienna. Wyposażony jest w trzy ołtarze: główny z obrazem św. Bartłomieja, boczne: 1. z obrazem MB Nieustającej Pomocy, 2. Z obrazami: św. Mikołaja i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Na chórze organy sprowadzone, z Zawidowa k. Zgorzelca, w r. 1951.

Na miejscu dawnego cmentarza kościelnego i grzebalnego są stacje Drogi Krzyżowej, rzeźbione w drzewie (r. 1979) oraz stara, murowana, dzwonnica, będąca bramą do poprzedniego kościoła (częściowo zniszczona w latach 1942-1944, zrekonstruowana w r. 1981).

Inne obiekty sakralne istniejące na terenie parafii:

1. Klasztor Sióstr Klarysek Niepokalanego Serca Maryi w Sitańcu, powstał, 18 maja 1995 r., z inicjatywy bpa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwy. Za klasztor służy tymczasowo budynek byłej plebanii. Od r. 1997 trwa budowa klasztoru oraz półpublicznej kaplicy.

Wspólnota zakonna:
    m. Małgorzata Michalik - ksieni
    s. Gabriela Orłowska - wikaria
    s. Maksymiliana Opyd
    s. Katarzyna Śliwińska
    Nowicjuszka: s. Kinga Agnieszka Kania

2. Kościół filialny, pw. MB Fatimskiej, w Bortatyczach, murowany, z r. 1982.

Odpust: MB Fatimskiej (13 V).

3. Kościół filialny, pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, w Wysokiem, murowany, z r. 1983.

Odpust: św. Maksymiliana Marii Kolbego (14 VIII)

4. Pomnik Chrystusa dźwigającego krzyż, na cmentarzu grzebalnym, z r. 1865, na grobie Anny Lipczyńskiej,

5. Pomnik nagrobny rodziny Lipczyńskich, z r. 1865

Cmentarz grzebalny, data założenia nieznana, przy szosie Zamość - Lublin

Powołania z terenu parafii: ks. Jan Błaszczak (archidiec. lubelska), O. Jan Głazowski (OFMConv)

Księża pochowani na miejscowym cmentarzu: ks. Marceli Teofil Delikat, ks. Alojzy Strąkowski, ks. Jan Badowski, ks. Jan Adamczuk, ks. Jakub Kuźma, ks. Henryk Zmysłowski

2007 - 2015 © Kuria Diecezjalna w Zamościu                        Odwiedziło juz nas 75061791 gości / 36 on-line.                                              MP@awel         0.01 sek.