Diecezja

Zglos_swoje_rekolekcje

wito patronalne KSMu i AK- Katedra zamojska

23.11.2014
Msza w. w intencji pracownikw kolei i ich rodzin- w. Katarzyna Zamo

Msza Trydencka- w. Katarzyna Zamo

Kurs Ceremoniarza w Rudzie Ranieckiej

I Zaduszki Chopskie w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

Media Katolickie

22-400 Zamo

Ostatnia aktualizacja strony:
16.10.2014 11:20

Sitaniec
parafia p.w.
 witego Bartomieja Apostoa

Sitaniec 169, 22-400 Zamo
   Tel.  84 616 65 63

Odpust: 24 sierpnia
Liczba mieszkacw: 4750

Proboszcz: Ks. Bolesaw Zwolan

Wikariusze:
  • Ks. Mieczysaw Kaciuba
  • Ks. Marek Saj
  •
    Do parafi nale miejscowosci: Biaobrzegi, Bortatycze Kol., Bortatycze, Hya Kol., Hya, apiguz, Sitaniec Bonie, Sitaniec Kol., Sitaniec Osiedle, Sitaniec, Stare Wysokie, Wolica, Wysokie

Kocioy filialne: Bortatycze, Wysokie

Kaplice: klasztor SS. Klarysek

Historia Parafii:

Parafia ta zalicza si do starszych na terenie dawnej diecezji chemskiej. Powstaa w II poowie w. XV. Terytorium jej byo bardzo rozlege, ale z biegiem lat ulego znacznemu uszczupleniu. Naley pamita, e parafia w ssiednim Zamociu powstaa dopiero w 150 lat pniej. Rwnie w obecnym stuleciu z parafii Sitaniec odczono szereg miejscowoci i przyczono do nowych parafii w Udryczach i w Czokach. Na pocztku w. XVIII parafia wesza w skad dekanatu zamojskiego (obecnie siedziba dekanatu Sitaniec). W latach siedemdziesitych obecnego stulecia wybudowano now, obszern plebani.

Pierwszy koci parafialny w Sitacu zosta wybudowany z drzewa przed r. 1485, fundatorem by Jan Sitanka (Staniak, Staski), przez pewien czas w posiadaniu protestantw, nastpnie odrestaurowany przez Jana Zamoyskiego, udostpniony katolikom, ok. r. 1640 ponownie w posiadaniu luteran, spalony w r. 1648 w czasie wojen kozackich. Kolejny, rwnie drewniany, spalony w r. 1655. w czasie przygotowywania twierdzy zamojskiej do obrony przed wojskami szwedzkimi. Nastpny z lat: 1694 - 95, z fundacji Zamoyskich, modrzewiowy, trjdzielny, ciany pokryte malowidami, posiada dwa chry, sklepienia z lunetami, w okresie pniejszym dobudowano dzwonnic. Wyposaanie wntrza oraz malowanie ukoczono w r. 1736. Konsekrowany w czerwcu 1749 r. przez bpa lwowskiego, obrzdku ormiaskiego, Deodota Nersesawicza, spalony na pocztku I wojny wiatowej. Obecnie istniejcy, pw. w. Bartomieja Ap. (poprzednie pod tym samym wezwaniem), z lat: 1907-13 fund. przez Maurycego Zamoyskiego. Powicony, w r. 1913, przez ks. pra. Wadysawa Szymoskiego. W r. 1915, w czasie dziaa wojennych, zniszczeniu uleg dach i sklepienie. Koci by remontowany w latach 1916-1918 oraz po II wojnie wiatowej (w tym czasie rwnie malowany). Po r 1977 przeprowadzono remont wiey i kocioa z zewntrz. Kolejne remonty w latach dziewidziesitych XX w.

Koci murowany, z wie na frontonie (w stylu zblionym do neogotyku, ale ma rwnie cechy neorenesansowe), zaoony na planie krzya aciskiego, trjnawowy z transeptem i zamknitym pkolicie prezbiterium. Do ramion transeptu przylegaj zakrystie i kruchta z bocznym wejciem. Nawa gwna oddzielona od bocznych arkadami wspartymi na filarach. ciany ozdobione freskami, posadzka kamienna. Wyposaony jest w trzy otarze: gwny z obrazem w. Bartomieja, boczne: 1. z obrazem MB Nieustajcej Pomocy, 2. Z obrazami: w. Mikoaja i w. Teresy od Dziecitka Jezus. Na chrze organy sprowadzone, z Zawidowa k. Zgorzelca, w r. 1951.

Na miejscu dawnego cmentarza kocielnego i grzebalnego s stacje Drogi Krzyowej, rzebione w drzewie (r. 1979) oraz stara, murowana, dzwonnica, bdca bram do poprzedniego kocioa (czciowo zniszczona w latach 1942-1944, zrekonstruowana w r. 1981).

Inne obiekty sakralne istniejce na terenie parafii:

1. Klasztor Sistr Klarysek Niepokalanego Serca Maryi w Sitacu, powsta, 18 maja 1995 r., z inicjatywy bpa zamojsko-lubaczowskiego Jana rutwy. Za klasztor suy tymczasowo budynek byej plebanii. Od r. 1997 trwa budowa klasztoru oraz ppublicznej kaplicy.

Wsplnota zakonna:
    m. Magorzata Michalik - ksieni
    s. Gabriela Orowska - wikaria
    s. Maksymiliana Opyd
    s. Katarzyna liwiska
    Nowicjuszka: s. Kinga Agnieszka Kania

2. Koci filialny, pw. MB Fatimskiej, w Bortatyczach, murowany, z r. 1982.

Odpust: MB Fatimskiej (13 V).

3. Koci filialny, pw. w. Maksymiliana Marii Kolbego, w Wysokiem, murowany, z r. 1983.

Odpust: w. Maksymiliana Marii Kolbego (14 VIII)

4. Pomnik Chrystusa dwigajcego krzy, na cmentarzu grzebalnym, z r. 1865, na grobie Anny Lipczyskiej,

5. Pomnik nagrobny rodziny Lipczyskich, z r. 1865

Cmentarz grzebalny, data zaoenia nieznana, przy szosie Zamo - Lublin

Powoania z terenu parafii: ks. Jan Baszczak (archidiec. lubelska), O. Jan Gazowski (OFMConv)

Ksia pochowani na miejscowym cmentarzu: ks. Marceli Teofil Delikat, ks. Alojzy Strkowski, ks. Jan Badowski, ks. Jan Adamczuk, ks. Jakub Kuma, ks. Henryk Zmysowski

2007 - 2014 © Kuria Diecezjalna w Zamościu                        Odwiedziło juz nas 62261790 gości / 21 on-line.                                              MP@awel         0.03 sek.