Słowo Biskupa Mariana Rojka dotyczące organizowania spotkań kulturalno-religijnych na terenie Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

Trwa w naszej Ojczyźnie Narodowy Kongres Trzeźwościowy. Jego głównym celem jest promocja trzeźwości i abstynencji poprzez ograniczenie spożycia alkoholu. Jak podają najnowsze statystyki: ponad trzy miliony Polaków pije alkohol ryzykownie i szkodliwie. Jako społeczeństwo spożywamy go coraz więcej, co stanowi zagrożenie dla bytu narodowego.

Aktualnie rozpoczęliśmy okres wakacji, urlopów – czas odpoczynku. Nasze parafie szczególnie w tym okresie często organizują na swoim terenie różnego rodzaju spotkania. Coraz liczniej sponsorami tych wydarzeń są browary i inne firmy promujące oraz rozprowadzające alkohol. Zdarza się też i tak, że wówczas w takim otoczeniu sprawowane są Msze św., np. na Dożynkach.

Obecny Kongres kieruje do Narodu i osób wierzących gorący Apel: „Troska o trzeźwość własną, a także o trzeźwość swoich bliskich i wszystkich rodaków, to podstawowy przejaw miłości bliźniego. Jest to także potwierdzenie poważnego traktowania wyznawanej przez siebie wiary w Boga, który nas kocha i pragnie, byśmy żyli w wolności dzieci Bożych. Oznacza ona wolność od grzechów i uzależnień, które w radykalny sposób niszczą zdolność do czynienia dobra. Trzeźwość jest nieodzownym warunkiem stawania się dojrzałym chrześcijaninem, który żyje w prawdzie i miłości […]. Polska pilnie potrzebuje odnowy moralnej, mobilizacji do autentycznej troski o trzeźwość wszystkich rodaków. Konieczna jest więc gorliwa modlitwa całego Narodu w intencji otrzeźwienia, a także przemiana świadomości społecznej, zmiana postaw rządzących i samorządowców. Potrzebne są zmiany w prawie dotyczące ograniczenia liczby punktów sprzedaży alkoholu, całkowitego zakazu jego promocji i reklamy, ograniczenia ekonomicznej dostępności”.

Zwracam się do Księży Proboszczów, Administratorów, Wikariuszy i Organizatorów wszelakiego rodzaju spotkań mających miejsce na terenie parafii Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej o głębokie przemyślenie, czy jest to godne, by łączyć te spotkania z reklamą alkoholu, jego rozprowadzaniem i spożywaniem, a także celebracją Najświętszej Ofiary na tych miejscach.

Z darem modlitwy o trzeźwość Narodu i Diecezji

†  Marian Rojek
                                                 Biskup Zamojsko-Lubaczowski

pobierz SLOWO_BISKUPA.pdf

zj, 1 sierpnia 2017

» Zmarła s. Helena Pasieczna (l. 70) ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej (Służebniczki Starowiejskie) – pochodząca z parafii Tarnawatka
 » Zmarła Michalina Wróbel (l. 70), mama ks. Pawła Wróbla – proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Hostynnem
 » Zmarł ks. Henryk Misa (l. 48) – proboszcz parafii pw. św. Jacka i MB Różańcowej w Horodle
 » Zmarła Franciszka Majdanik ( l. 91 ) - mama siostry Elwiry (Heleny Majdanik), Józefitki pochodzącej z parafii Ruda Różaniecka, a obecnie posługującej w Radnej Górze
 » "Pilnie potrzebuję pieniędzy...!", "Bądź widoczny na drodze" - Apele Policji
 » Wprowadzenie, do kościoła pw. Świętej Bożej Opatrzności w Zamościu, relikwii św. Rity - świętej od spraw trudnych i beznadziejnych, po ludzku niemożliwych
 » Diakonia Modlitwy Liturgicznej Służby Ołtarza
 » Ankieta do badania praktyk niedzielnych - 15 X 2017 r.
 » Dzień skupienia dla księży od 12. roku kapłaństwa do probostwa w dniach 20-21 października 2017 r.
 » Weekendowe dni rozeznawania powołania

24.10.2017
Dzień Narodów Zjednoczonych

27.10 - 28.10 2017
Dzień skupienia dla księży od siódmego do jedenastego roku kapłaństwa w Werchracie

27.10.2017
Etap rejonowy IV Konkursu Diecezjalnego o bł. Karolinie Kózce i św. Stanisławie Kostce

27.10.2017
Światowy Dzień Miasta

27.10 - 29.10 2017
Kurs Chłopiec z Chlebami i Rybami w Zamościu w parafii św. Brata Alberta

2007 - 2017 © Kuria Diecezjalna w Zamościu                        Odwiedziło juz nas 98322298 gości / 10 on-line.                                              MP@awel         0.01 sek.