Słowo Biskupa Mariana Rojka dotyczące organizowania spotkań kulturalno-religijnych na terenie Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

Trwa w naszej Ojczyźnie Narodowy Kongres Trzeźwościowy. Jego głównym celem jest promocja trzeźwości i abstynencji poprzez ograniczenie spożycia alkoholu. Jak podają najnowsze statystyki: ponad trzy miliony Polaków pije alkohol ryzykownie i szkodliwie. Jako społeczeństwo spożywamy go coraz więcej, co stanowi zagrożenie dla bytu narodowego.

Aktualnie rozpoczęliśmy okres wakacji, urlopów – czas odpoczynku. Nasze parafie szczególnie w tym okresie często organizują na swoim terenie różnego rodzaju spotkania. Coraz liczniej sponsorami tych wydarzeń są browary i inne firmy promujące oraz rozprowadzające alkohol. Zdarza się też i tak, że wówczas w takim otoczeniu sprawowane są Msze św., np. na Dożynkach.

Obecny Kongres kieruje do Narodu i osób wierzących gorący Apel: „Troska o trzeźwość własną, a także o trzeźwość swoich bliskich i wszystkich rodaków, to podstawowy przejaw miłości bliźniego. Jest to także potwierdzenie poważnego traktowania wyznawanej przez siebie wiary w Boga, który nas kocha i pragnie, byśmy żyli w wolności dzieci Bożych. Oznacza ona wolność od grzechów i uzależnień, które w radykalny sposób niszczą zdolność do czynienia dobra. Trzeźwość jest nieodzownym warunkiem stawania się dojrzałym chrześcijaninem, który żyje w prawdzie i miłości […]. Polska pilnie potrzebuje odnowy moralnej, mobilizacji do autentycznej troski o trzeźwość wszystkich rodaków. Konieczna jest więc gorliwa modlitwa całego Narodu w intencji otrzeźwienia, a także przemiana świadomości społecznej, zmiana postaw rządzących i samorządowców. Potrzebne są zmiany w prawie dotyczące ograniczenia liczby punktów sprzedaży alkoholu, całkowitego zakazu jego promocji i reklamy, ograniczenia ekonomicznej dostępności”.

Zwracam się do Księży Proboszczów, Administratorów, Wikariuszy i Organizatorów wszelakiego rodzaju spotkań mających miejsce na terenie parafii Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej o głębokie przemyślenie, czy jest to godne, by łączyć te spotkania z reklamą alkoholu, jego rozprowadzaniem i spożywaniem, a także celebracją Najświętszej Ofiary na tych miejscach.

Z darem modlitwy o trzeźwość Narodu i Diecezji

†  Marian Rojek
                                                 Biskup Zamojsko-Lubaczowski

pobierz SLOWO_BISKUPA.pdf

zj, 1 sierpnia 2017

» Aktualne dane teleadresowe do ADRESOWNIKA
 » Zmarł Mieczysław Starszuk (l. 84), ojciec ks. Józefa Starszuka
 » Zmarł Marian Rebizant (l. 70), ojciec ks. Grzegorza Rebizanta – wikariusza parafii Skierbieszów
 » Program Centralnych Uroczystości Narodowego Kongresu Trzeźwości
 » Kościoły Stacyjne akcji „Różaniec do Granic” w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
 » Zmarł Zbigniew Róg, brat śp. ks. Stanisława Roga.
 » Zmarł Mieczysław Świtaj (l. 89), ojciec ks. Janusza Świtaja – kapłana Archidiecezji Lubelskiej
 » Zmarł Piotr Iwaniec – długoletni kościelny w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju
 » Drodzy Przyjaciele, Słuchacze i Dobroczyńcy Katolickiego Radia Zamość!
 » Akcja „Zatrzymaj Aborcję”

Międzynarodowy Dzień Pokoju

21.09 - 23.09 2017
Konferencje metodyczne dla katechetów świeckich, sióśtr zakonnych i ojców zakonnych w pięciu rejonach

23.09 - 24.09 2017
Ogónopolska pielgrzyka małżeństw i rodzin na Jasną Górę

24.09.2017
Ogólnopolska pielgrzymka policji na Jasną Górę

24.09.2017
Msza św. za kolejarzy i ich rodziny- św. Katarzyna godz. 17.00.

2007 - 2017 © Kuria Diecezjalna w Zamościu                        Odwiedziło juz nas 97806229 gości / 16 on-line.                                              MP@awel         0.02 sek.