Dekrety Penitencjarii Apostolskiej dla Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

PENITENCJARIA APOSTOLSKA

Prot. N. 1127/16/I

Umiłowany Ojcze Święty,
            Marian Rojek, Biskup Zamojsko-Lubaczowski, z wielką pobożnością ducha zawiadamia: Na mocy Listu Apostolskiego „Totus Tuus” Świętego Jana Pawła II o nowym podziale administracyjnym Kościoła w Polsce z dnia 25 marca 1992 r., została ustanowiona Diecezja Zamojsko-Lubaczowska z kościołem Katedralnym w Zamościu, dotychczasową Kolegiatą pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła oraz Kościołem Konkatedralnym w Lubaczowie pod wezwaniem Bł. Jakuba Strzemię.
            Dlatego też od dnia 25 marca 2017 r., od Uroczystości Zwiastowania Pańskiego, aż do dnia 25 marca 2018 r. będą miały miejsce liczne uroczystości i wydarzenia o charakterze duchowym, które przyczynią się do godnego uczczenia Srebrnego Jubileuszu Diecezji.
            Aby zatem wiernym, którzy będą uczestniczyć we wspomnianych wydarzeniach, otworzyć obficiej skarbiec łaski Bożej, czcigodny Biskup Marian Rojek prosi usilnie o dar Jubileuszowego Odpustu Zupełnego.

11 lutego 2017 r.

Penitencjaria Apostolska, z upoważnienia Ojca Świętego Franciszka, ustanawia dla Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej Rok Jubileuszowy wraz z Odpustem Zupełnym pod zwykłymi warunkami (Spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna, modlitwa w duchu intencji Ojca Świętego). Wierni, którzy w imię miłości miłosiernej prawdziwie podejmują pokutę i nawrócenie, mogą zyskać Odpust dla siebie, jak też ofiarować go za dusze czyśćcowe, jeśli pielgrzymując do Katedry lub Konkatedry, będą tam uczestniczyć w Eucharystii, w innych pobożnych ćwiczeniach, albo przynajmniej przez pewien czas zaniosą do Boga modlitwy za Polskę – o jej wierność chrześcijańskiemu powołaniu, o dar powołań kapłańskich i zakonnych oraz o ocalenie całej rodziny ludzkiej. Niech w tych prośbach i dziękczynieniach przedstawianych Bogu znajdzie się Modlitwa Pańska, Wyznanie Wiary i wezwanie Najświętszej Maryi Panny, Matki Odkupiciela – głównej Patronki Diecezji.
            Osoby starsze, chore i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie są w stanie opuścić domu, mogą również dostąpić łaski odpustu zupełnego, gdy odrzucą przywiązanie do wszelkich grzechów i wzbudzą odpowiednią intencję, a uprzednio spełnili wspomniane trzy warunki (Spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii świętej, modlitwa według intencji Ojca Świętego – przyp. tłumacza). Niech w modlitwie przed domowym wizerunkiem Maryi – Niebieskiej Patronki łączą się duchowo w jubileuszowych celebracjach i ofiarują Miłosiernemu Bogu przez Maryję swoje modlitwy, cierpienia i uciążliwości życia.
           Aby zaś dostęp do świętej łaski, udzielanej przez władzę Kościoła, jeszcze bardziej służył miłości pasterskiej, Penitencjaria usilnie prosi, aby Kanonik Penitencjarz, wszyscy Członkowie Kapituły oraz Kapłani związani z Katedrą i Konkatedrą ofiarnie i wielkodusznie posługiwali w sakramencie Pokuty i Pojednania, a także spieszyli z Komunią świętą do chorych.
           To co zostało postanowione obowiązuje przez cały Rok Jubileuszu Diecezjalnego. Wbrew wszelkim innym zarządzeniom.

Mauro Kard. Piacenza
Penitencjariusz Wielki

Ks. Krzysztof Nykiel
Regens

PENITENCJARIA APOSTOLSKA

Prot. N. 1128/16/I

Dekret

Penitencjaria Apostolska mocą nadzwyczajnej władzy udzielonej przez Ojca Świętego Franciszka, upoważnia Jego Ekscelencję Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka, aby w czasie Srebrnego Jubileuszu Diecezji, w dniach wybranych ze względu na pożytek wiernych, po sprawowanej w Kościele Katedralnym i Konkatedralnym uroczystej Eucharystii udzielił Biskupom, Kanonikom i Prezbiterom, Diakonom, Braciom i Siostrom Zakonnym i wszystkim  obecnym Wiernym, którzy prawdziwie podejmują pokutę i poruszeni są miłością miłosierną, błogosławieństwa papieskiego wraz z odpustem zupełnym pod zwykłymi warunkami (Spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna, modlitwa według intencji Ojca Świętego).
         Wierni, którzy pobożnie przyjmą Błogosławieństwo Papieskie, także jeśli z uzasadnionych przyczyn, nie będą fizycznie obecni na uroczystych celebracjach liturgicznych, a duchowo złączą się z nimi za pośrednictwem przekazu radiowego lub telewizyjnego, również mogą uzyskać odpust zupełny (po spełnieniu wymaganych prawem warunków).
         Wbrew wszelkim przeciwnym zarządzeniom.
Rzym, Penitencjaria Apostolska, 11 lutego 2017 r.

Mauro Kard. Piacenza
Penitencjariusz Wielki

Ks. Krzysztof Nykiel
Regens

zj, 13 kwietnia 2017

» SŁOWO BISKUPA DIECEZJALNEGO MARIANA ROJKA Z RACJI DOŻYNEK
 » Aktualne dane teleadresowe do ADRESOWNIKA
 » Słowo Biskupa Mariana Rojka zapraszające na rekolekcje ewangelizacyjne „Jezus na Wschodzie”
 » Zmarła Regina Soniak (l. 84) - mama ks. Dariusza Soniaka, proboszcza parafii Nielisz
 » Informacja o misji kanonicznej do nauczania religii w szkole
 » Rekolekcje kapłańskie w 2017 r.
 » Zmarła Wanda Godzisz (l. 87) - mama ks. kan. Józefa Godzisza
 » Słowo Biskupa Mariana Rojka dotyczące organizowania spotkań kulturalno-religijnych na terenie Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
 » Apel Przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości na sierpień 2017 – miesiąc abstynencji
 » Msze św. na rozpoczęcie XXXV Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2007 - 2017 © Kuria Diecezjalna w Zamościu                        Odwiedziło juz nas 97365163 gości / 9 on-line.                                              MP@awel         0.01 sek.