logo     
      Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami

Wobec Boga wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za misje – przypomina bp Jerzy Mazur, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W II Niedzielę Wielkiego Postu obchodzimy Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W specjalnym komunikacie z tej okazji bp Mazur apeluje o modlitwę w intencji misjonarzy oraz o materialne wsparcie ich pracy. Na całym świecie pracuje obecnie 2065 misjonarzy z Polski.

Druga niedziela Wielkiego Postu, zwana „ad gentes”, obchodzona będzie pod hasłem „Z misjonarzami głośmy pojednanie”.

Zachęcając do okazania solidarności misjonarzom bp Jerzy Mazur przypomina w komunikacie, że w dniach 12-14 czerwca w Warszawie odbędzie się IV Krajowy Kongres Misyjny, którego patronem został św. Jan Paweł II, "największy współczesny misjonarz". Obradom towarzyszyć będzie hasło „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”.

"Pragniemy objąć naszą modlitwą misjonarki i misjonarzy z Polski, którzy mimo wielu przeciwności, a niekiedy i ryzyka utraty życia, wytrwale głoszą Chrystusa – pisze przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji. Wspomina z niepokojem o narastaniu konfliktów zbrojnych, zwłaszcza w najuboższych regionach świata, o niewyobrażalnej nędzy w jakiej żyją setki tysięcy ludzi oraz brutalnych prześladowaniach na tle etnicznym czy religijnym. "Niestety, o wielu konfliktach w Afryce i Azji milczy światowa opinia publiczna, skazując ich ofiary na zapomnienie i osamotnienie" - zauważa bp Mazur.

Zwraca też uwagę, że misjonarki i misjonarze są obecni wśród cierpiących, służą pomocą i wsparciem duchowym, głoszą pokój, wzywają zwaśnionych do przebaczenia. "Misjonarze udzielają schronienia sierotom, porzuconym, chorym, niepełnosprawnym i starszym. Solidaryzując się w ten sposób z Chrystusem prześladowanym i cierpiącym w ubogich, są znakiem nadziei na lepszą przyszłość" - czytamy w komunikacie.

Bp Mazur przypomina, że chrześcijanie są wobec Boga odpowiedzialni za misje, zaś pomagając misjonarkom i misjonarzom, których liczba systematycznie wzrasta, spłacają dług wdzięczności za wiarę. W imieniu misjonarzy wyraża też głęboką wdzięczność wszystkim kapłanom i wiernym za stałą troskę o misje. Jednocześnie podkreśla, że oprócz pomocy modlitewnej misje potrzebują finansowego wsparcia. temu właśnie służyć będzie niedzielna zbiórka do puszek. Można tez, przypomina bp Mazur dołączyć do grona darczyńców misji poprzez ofiary na konto Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, a także wysyłając sms-a na numer 72032.

Informacje o formach pomocy misjom można też znaleźć na stronach: www.misje.pl i www.adgentes.misje.pl

Obecnie 2065 polskich misjonarek i misjonarzy głosi Ewangelię w 97 krajach świata. Najwięcej misjonarzy, bo 840 pracuje w Afryce, głównie w takich krajach jak Kamerun, Zambia, Madagaskar, Tanzania, Republika Południowej Afryki, Demokratyczna Republika Konga i Rwanda. Wśród nich 374 to zakonnicy, 355 – siostry zakonne, 80 księży diecezjalnych i 31 osób świeckich.

tekst za: www.ekai.pl

Wydrukuj artykułDrukuj
zj, 10 marca 2017
przeczytano: 1512Przeczytaj także...
 » 23. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM
 » Krajowa Sesja KSM i Zlot w Częstochowie
 » 23 lutego Dniem Modlitwy i Postu o Pokój
 » Zapraszamy do lektury Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Nr 7 na 18 II 2018 r.
 » KURIA NIECZYNNA
 » ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA WIELKI POST 2018 ROKU
 » Kilometry Dobra
 » Moja wartość w oczach Boga
 » Józef Śmiech „Ciąg” – Jak było naprawdę
 » IX SPOTKANIE EWANGELIZACYJNE


   Wydarzenia w Diecezji
 22.02.2018
Nabożeństwo za wstawiennictwem św. Rity

 23.02.2018
Dzień modlitwy i postu w intencji pokoju na świecie

 23.02 - 25.02 2018
Rekolekcje dla młodzieży licealnej w Łabuniach

 23.02.2018
Ekstremalna Droga Krzyżowa - rejon Hrubieszów

 24.02.2018
Spotkanie ewangelizacyjne w Wożuczynie
ŚDM KRAKÓW 2016MEDIA DIECEZJALNE

JAN PAWEŁ II W DIECEZJIPOLECAMY


    
Dane Adresowe
ul. Hetmana Jana Zamoyskiego 1
22-400 Zamosc
Tel./fax: 84 627 95 21

e-mail: kuria@zamosc.opoka.org.pl

REGON: 040024185 
NIP: 922-10-69-265     
>> Konta Bankowe

2007 - 2018 © Kuria Diecezjalna w Zamościu                        Odwiedziło juz nas 100261382 gości / 11 on-line.                                              MP@awel         0.01 sek.