Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami

Wobec Boga wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za misje – przypomina bp Jerzy Mazur, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W II Niedzielę Wielkiego Postu obchodzimy Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W specjalnym komunikacie z tej okazji bp Mazur apeluje o modlitwę w intencji misjonarzy oraz o materialne wsparcie ich pracy. Na całym świecie pracuje obecnie 2065 misjonarzy z Polski.

Druga niedziela Wielkiego Postu, zwana „ad gentes”, obchodzona będzie pod hasłem „Z misjonarzami głośmy pojednanie”.

Zachęcając do okazania solidarności misjonarzom bp Jerzy Mazur przypomina w komunikacie, że w dniach 12-14 czerwca w Warszawie odbędzie się IV Krajowy Kongres Misyjny, którego patronem został św. Jan Paweł II, "największy współczesny misjonarz". Obradom towarzyszyć będzie hasło „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”.

"Pragniemy objąć naszą modlitwą misjonarki i misjonarzy z Polski, którzy mimo wielu przeciwności, a niekiedy i ryzyka utraty życia, wytrwale głoszą Chrystusa – pisze przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji. Wspomina z niepokojem o narastaniu konfliktów zbrojnych, zwłaszcza w najuboższych regionach świata, o niewyobrażalnej nędzy w jakiej żyją setki tysięcy ludzi oraz brutalnych prześladowaniach na tle etnicznym czy religijnym. "Niestety, o wielu konfliktach w Afryce i Azji milczy światowa opinia publiczna, skazując ich ofiary na zapomnienie i osamotnienie" - zauważa bp Mazur.

Zwraca też uwagę, że misjonarki i misjonarze są obecni wśród cierpiących, służą pomocą i wsparciem duchowym, głoszą pokój, wzywają zwaśnionych do przebaczenia. "Misjonarze udzielają schronienia sierotom, porzuconym, chorym, niepełnosprawnym i starszym. Solidaryzując się w ten sposób z Chrystusem prześladowanym i cierpiącym w ubogich, są znakiem nadziei na lepszą przyszłość" - czytamy w komunikacie.

Bp Mazur przypomina, że chrześcijanie są wobec Boga odpowiedzialni za misje, zaś pomagając misjonarkom i misjonarzom, których liczba systematycznie wzrasta, spłacają dług wdzięczności za wiarę. W imieniu misjonarzy wyraża też głęboką wdzięczność wszystkim kapłanom i wiernym za stałą troskę o misje. Jednocześnie podkreśla, że oprócz pomocy modlitewnej misje potrzebują finansowego wsparcia. temu właśnie służyć będzie niedzielna zbiórka do puszek. Można tez, przypomina bp Mazur dołączyć do grona darczyńców misji poprzez ofiary na konto Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, a także wysyłając sms-a na numer 72032.

Informacje o formach pomocy misjom można też znaleźć na stronach: www.misje.pl i www.adgentes.misje.pl

Obecnie 2065 polskich misjonarek i misjonarzy głosi Ewangelię w 97 krajach świata. Najwięcej misjonarzy, bo 840 pracuje w Afryce, głównie w takich krajach jak Kamerun, Zambia, Madagaskar, Tanzania, Republika Południowej Afryki, Demokratyczna Republika Konga i Rwanda. Wśród nich 374 to zakonnicy, 355 – siostry zakonne, 80 księży diecezjalnych i 31 osób świeckich.

tekst za: www.ekai.pl

zj, 10 marca 2017

» Drodzy Przyjaciele Katolickiego Radia Zamość!
 » Dzień Świętości Życia
 » Jubileuszowy Schematyzm Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
 » Rekolekcje Wielkopostne dla młodzieży KSM – „Zejdź z kanapy”
 » Rekolekcje kapłańskie w 2017 r.
 » Jubileuszowy Schematyzm Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
 » Informacja dla Księży o parkingach przy Katedrze Zamojskiej w dniu 25 marca 2017 r.
 » „Poprawa jakości powietrza”
 » XVI „Nauczycielska” Droga Krzyżowa
 » Uroczyste rozpoczęcie Jubileuszu 25-lecia powstania Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

25.03.2017
Uroczyste rozpoczęcie Roku Jubileuszowego w katedrze zamojskiej, połączone z rozpoczęciem peregrynacji krzyża św. Jana Pawła II; Msza św. na rozpoczęcie o godz. 17.00

Dzień Świętości Życia

Pielgrzymka Obrońców Życia na Jasną Górę

26.03.2017
Różaniec w intencji rolników Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej na antenie KRZ godz. 19.00.

26.03.2017
Msza św. za kolejarzy i ich rodziny- św. Katarzyna godz. 17.00.

2007 - 2017 © Kuria Diecezjalna w Zamościu                        Odwiedziło juz nas 95532944 gości / 13 on-line.                                              MP@awel         0.01 sek.