Dekret Penitencjarii Apostolskiej dla Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej na Rok św. Brata Alberta

PENITENCJARIA APOSTOLSKA

Prot. N. 1129/16/I

Dekret

Penitencjaria Apostolska dla umocnienia pobożności wiernych i dla zbawienia dusz, na mocy uprawnień nadanych jej przez Ojca Świętego Franciszka, wysłuchując prośby przedstawionej niedawno przez Jego Ekscelencję Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka, czerpiąc obficie z dóbr duchowych skarbca niebieskiego, udziela łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (Spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii świętej, modlitwa według intencji Ojca Świętego) wiernym prawdziwie podejmującym pokutę i poruszonym miłością miłosierną. Łaskę odpustu wierni mogą uzyskać, i ofiarować ją również  za dusze zmarłych przebywających w czyśćcu, w dowolnie wybranym dniu w Roku Duszpasterskim poświęconym przez Konferencję Episkopatu Polski św. Bratu Albertowi (Adamowi Chmielowskiemu) w następujących miejscach:

a/ w kościele parafialnym pw. św. Brata Alberta w Zamościu;

b/ w kościele parafialnym pw. św. Brata Alberta w Przewodowie;

c/ w kościele parafialnym pw. św. Józefa Robotnika w Werchracie (na terenie tej parafii w przysiółku Monasterz św. Brat Albert założył jedną z pierwszych pustelni i tam przebywał ze współbraćmi – przypis tłumacza);

d/ w kaplicy pw. św. Brata Alberta w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Lublinie

pielgrzymując do tych miejsc i tam uczestnicząc w uroczystym nabożeństwie lub przynajmniej modląc się przez pewien czas przed relikwiami lub wizerunkiem św. Brata Alberta, tak by w tych pobożnych rozważaniach znalazła się Modlitwa Pańska, Wyznanie Wiary, wezwanie Najświętszej Maryi Panny i św. Brata Alberta.

Osoby starsze, chore i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą również dostąpić łaski odpustu zupełnego, gdy odrzucą przywiązanie do wszelkich grzechów i wzbudzą odpowiednią intencję, a uprzednio spełnili wspomniane trzy warunki (Spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii świętej, modlitwa według intencji Ojca Świętego – przyp. tłumacza), jeśli również dołączą się duchowo do uroczystych celebracji i ofiarują Miłosiernemu Bogu swoje modlitwy, cierpienia i uciążliwości własnego życia.

Aby zaś dostęp do świętej łaski, udzielanej przez władzę Kościoła, jeszcze bardziej służył miłości pasterskiej, Penitencjaria usilnie prosi kapłanów wyznaczonych do słuchania spowiedzi (w miejscach wyznaczonych do zyskiwania odpustów – przyp. tłumacza), aby w sprzyjających wiernym warunkach ofiarnie i wielkodusznie oddawali się tej posłudze.

To co zostało postanowione obowiązuje przez cały Rok Duszpasterski św. Brata Alberta.

Rzym, Penitencjaria Apostolska, 23 stycznia 2017 r.

Mauro Kard. Piacenza
Penitencjariusz Wielki

Ks. Krzysztof Nykiel
                                                Regent

Tłumaczył ks. Michał Maciołek

zj, 14 marca 2017

» Plan pracy Kurii w pierwszym tygodniu maja
 » Krzyże misyjne dla bierzmowanych
 » Obierz Kurs na Nowe Życie
 » Intencje modlitewne Kół Żywego Różańca na maj i Rok Jubileuszowy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
 » 30 kwietnia 2017 r. – ofiary składane do puszek jako wyraz solidarności z narodem syryjskim
 » Zmarła Pani Weronika Baraniak (l. 82) – wieloletnia kucharka w Wyższym Seminarium Duchownym naszej Diecezji w Lublinie
 » 25 lecie Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
 » Nasi kapłani ciągle w czołówce
 » Zmarł Jan Zarosa - ojciec ks. Stanisława Zarosy SAC - pochodzącego z parafii w Oleszycach
 » Informacja dla Księży Kanoników Kapituły Katedralnej

28.04 - 30.04 2017
Kurs Jan w Zamościu

29.04.2017
Msza św. za zmarłych policjantów w katedrze zamojskiej

29.04.2017
Acies Legionu Maryi w Grabowcu

29.04 - 30.04 2017
Pielgrzymka Transportowców na Jasną Górę

30.04.2017
Imieniny Pasterza Diecezji Biskupa Mariana Rojka

2007 - 2017 © Kuria Diecezjalna w Zamościu                        Odwiedziło juz nas 95930396 gości / 8 on-line.                                              MP@awel         0.01 sek.