XXV lat od śmierci ks. Kard. Władysława Rubina

W sobotę 28 listopada 2015 r. o godz. 18.00 J.E. ks. Biskup Marian Rojek wraz z kapłanami diecezji zamojsko-lubaczowskiej odprawi Mszę św. w intencji zmarłego przed 25 laty w Rzymie J. Em. ks. Kard. Władysława Rubina. Po Mszy św. ks. Biskup poprowadzi modlitwę przy sarkofagu ks. Kardynała, który znajduje się w podziemiach lubaczowskiej konkatedry. Tam też spoczywają w sąsiednich sarkofagach dwaj biskupi: Jan Nowicki i Marian Rechowicz

W niedzielę zaś 29 listopada o godz. 14.00 w Muzeum Kresów w Lubaczowie nastąpi otwarcie wystawy „Kardynał Władysław Rubin. Kresowianin w służbie Kościoła i Ojczyzny”. Uroczystego otwarcia dokona  ks. Biskup Mariusz Leszczyński. Ekspozycja przygotowana została w sali wystawowej w gmachu głównym muzeum. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie sympozjum, podczas którego przybliżona będzie postać i działalność Kardynała. W gronie prelegentów znajdą się: ks. bp dr hab. Mariusz Leszczyński biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ks. kanonik Andrzej Stopyra dziekan dekanatu lubaczowskiego, Stanisław Piotr Makara dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Zbigniew Rubin – przygotowujący publikację o  ks. Kardynale Wł. Rubinie.

Władysław Rubin urodził się w 1917 r. w Tokach koło Zbaraża. W 1946 r., po wojennej tułaczce i tragicznym doświadczeniu Golgoty Wschodu, przyjął święcenia kapłańskie daleko od kraju – w Bejrucie. Fakt ten zadecydował o dalszych losach młodego księdza. Po odbyciu studiów w Rzymie ks. Rubin poświęcił się bowiem opiece duszpasterskiej nad emigracją polską, początkowo we Włoszech, a później na całym świecie. Odegrał też ważną rolę w dziele posoborowych przemian w Kościele Powszechnym. Był pierwszym Generalnym Sekretarzem kilku kolejnych Synodów Biskupów, powołanych do życia po soborze Watykańskim II.

W 1964 r. został wyniesiony do godności biskupiej. Jego konsekratorami byli prymas Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła. Ten ostatni już jako papież Jan Paweł II – doceniając olbrzymie zasługi i doświadczenie bp. Rubina – w 1979 r. wyniósł go do godności kardynalskiej i mianował jednocześnie na ważny urząd Prefekta ds. Kościołów Wschodnich. W tym samym roku bp Marian Rechowicz gościł kardynała Rubina w Lubaczowie, jako ośrodku Archidiecezji Lwowskiej w powojennych granicach Polski. Tutaj też Kardynał spoczął po swej śmierci w 1990 r.

Rok później, 2 czerwca 1991 r., podczas IV Pielgrzymki do Ojczyzny kryptę z sarkofagiem kardynała Władysława Rubina w podziemiach lubaczowskiej prokatedry nawiedził Jan Paweł II. Przy tej okazji papież powiedział o kardynale Rubinie: „I dobrze, że ten człowiek – symbol Polski walczącej i cierpiącej, Polski rozproszonej po świecie, a równocześnie symbol wkładu i uczestnictwa Polski w dziele współczesnej odnowy Kościoła i chrześcijaństwa – dobrze, że ten symbol związał się z lubaczowską prokatedrą”.

Ekspozycja ukazuje najważniejsze etapy życia, pracy i posługi kapłańskiej kardynała Władysława Rubina. Na licznych planszach ukazano mało znane fotografie i dokumenty przechowywane w Bibliotece im. św. Brata Alberta przy konkatedrze w Lubaczowie oraz w zbiorach prywatnych. Na ekspozycji w gmachu głównym muzeum zgromadzono również liczne pamiątki związane z osobą kardynała Rubina. Pamiątki pochodzą ze zbiorów konkatedralnych w Lubaczowie oraz prywatnych zbiorów ks. Arcybiskupa Szczepana Wesołego z Rzymu i ks. Infułata Adama Krasińskiego z Białegostoku.

zj, 27 listopada 2015

» Pielgrzymka do Ziemi Świętej
 » 25 lutego – Niedziela „Ad Gentes”
 » Prośba od Wspólnoty Neokatechumenalnej
 » Zasady organizowania rekolekcji szkolnych
 » 23. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM
 » Krajowa Sesja KSM i Zlot w Częstochowie
 » 23 lutego Dniem Modlitwy i Postu o Pokój
 » Zapraszamy do lektury Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Nr 7 na 18 II 2018 r.
 » KURIA NIECZYNNA
 » ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA WIELKI POST 2018 ROKU

24.02.2018
Spotkanie ewangelizacyjne w Wożuczynie

25.02.2018
Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami

01.03.2018
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Rocznica wyboru papieża Franciszka

15.03.2018
Konferencja Księży Dziekanów

2007 - 2018 © Kuria Diecezjalna w Zamościu                        Odwiedziło juz nas 100363334 gości / 21 on-line.                                              MP@awel         0.01 sek.