KOLĘDNICY MISYJNI

„Dom przyjaciela nigdy nie jest daleko” - tak mówi kongijskie przysłowie. – Nie za daleko s± też domy kongijskich dzieci i dlatego tegoroczni Kolędnicy Misyjni będ± pomagać wła¶nie im – mówi ks. Tomasz Atłas z Papieskich Dzieł Misyjnych.

W diecezjach trwaj± przygotowania do duszpasterskiego przedsięwzięcia pod nazw± „Kolędnicy Misyjni”. W tym roku polskie dzieci będ± wspierały rówie¶ników z Republiki Konga i Demokratycznej Republiki Konga. Kolędowanie rozpoczynaj± 26 grudnia od uroczystego posłania w parafii, potem chodz±c od domu do domu przedstawiaj± scenkę bożonarodzeniow±, mówi±c± także o sytuacji dzieci kongijskich, razem z przyjmuj±cymi ich mieszkańcami ¶piewaj± kolędy i kwestuj± na rzecz rówie¶ników w krajach misyjnych.

– Wł±czmy się z wiar± i entuzjazmem w tegoroczn± akcję Kolędników Misyjnych. Niech nasza modlitwa przyniesie trwały pokój kongijskim dzieciom i ich rodzinom. A nasze ofiary niech pozwol± im rozwijać się i kształcić – zachęca ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.

W osłabionej konfliktami Demokratycznej Republice Konga na wsparcie czeka ponad 91 tys. dzieci. Tam projekty dofinansowywane przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD) dotycz± przede wszystkim ochrony życia i edukacji. W Republice Konga pomoc z funduszu PDMD to głównie stypendia szkolne i formacja chrze¶cijańska dla ponad 24 tys. dzieci.

W ostatnich latach polskie dzieci kolędowały na rzecz rówie¶ników na Filipinach, Haiti, Papui Nowej Gwinei, w Boliwii, Burkina Faso, Indonezji, Republice ¦rodkowoafrykańskiej, Peru, Ugandzie, Pakistanie, Sudanie Południowym i w Wietnamie. – W naszym kolędowaniu najważniejsze jest głoszenie Dobrej Nowiny, dzielenie się z s±siadami wiar± i rado¶ci± z Bożego Narodzenia oraz zaproszenie ich przy tej okazji do wspólnej troski o misje – wyja¶nia Anna Sobiech, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

W ubiegłym roku kolędnicy misyjni z 41 diecezji w Polsce, w tym ordynariatu polowego, przekazali na rzecz dzieci w Wietnamie 751 252,35 zł. Zebrane przez nich fundusze umożliwiły pomoc dla 5315 dzieci w ramach 11 projektów.

Ogólnie w roku 2012 dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci zebrały 1 783 524,43 zł. Na sumę tę obok misyjnego kolędowania złożyły się osobiste wyrzeczenia i lokalne akcje, np. kiermasze misyjne, oraz ofiary dzieci pierwszokomunijnych na misje. Suma ta została przekazana – zgodnie ze wskazaniami sekretariatu generalnego w Rzymie – na 62 projekty w 6 krajach (Egipt, Indie, Madagaskar, Pakistan, Sri Lanka, Wietnam).

zj, 2 stycznia 2014

» Wskazania Konferencji Episkopatu Polski dotycz±ce homilii mszalnej
 » Rejonowe spotkania formacyjne – II spotkanie (20-24 listopada 2017)
 » Folder na wizytę kolędow±
 » XV FINAŁ
 » Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o muzyce ko¶cielnej
 » Msza ¶w. za zmarłych kapłanów
 » 17 listopada br. rozpoczyna się nowenna przed odnowieniem w parafiach Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana
 » KOCHAJ i WALCZ
 » „Zaduszki Strażackie” Powiatu Hrubieszowskiego
 » II TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

2007 - 2017 © Kuria Diecezjalna w Zamościu                        Odwiedziło juz nas 98845893 gości / 13 on-line.                                              MP@awel         0.02 sek.